Teremtésvédelmi konferenciát tartottak Prágában - Katolikus papok és világiak részvételével nemrég tartotta nyolcadik közgyűlését az Európai Keresztény Környezetvédelmi Hálózat (ECEN) Prágában. 23 ország 80 résztvevője tárgyalta a témát: „Mindennapi kenyerünk – az éghajlatváltozás korában élni". A tanácskozáson a hétköznapi ételfogyasztási szokások és a klímaváltozás összefüggéseit vizsgálták különböző szempontokból.
Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) szerint a húsfogyasztás nagyban hozzájárul az üvegházhatású gázok kibocsátásához egyrészt az intenzív ipari szarvasmarha-tenyésztéssel, másrészt a marháknak táplálékot biztosító szójaültetvények miatti tömeges erdőpusztítással. A húsfogyasztás csökkentése ezért fontos része a klímaváltozás elleni harcnak. Az ECEN közgyűlésén ebből a megfontolásból vegetáriánus ételeket szolgáltak fel. Fontos megértenünk, hogy gazdasági erők áldozatai vagyunk, amelyek a fogyasztói magatartás fenntartására kényszerítenek bennünket. Meg kell törnünk ezeket a pszichológiai mechanizmusokat, mert csak így ébredhetünk tudatára annak, hogy mi is a teremtés részei vagyunk.
Alastair McIntosh skót kvéker teológus a spiritualitásról mint a tartós változás előfeltételéről beszélt. Krystof metropolita, Csehország és Szlovákia ortodox egyházának feje pedig arra mutatott rá: erős kötelék van a teológia és a teremtésvédelem között. Libor Ambrozek korábbi cseh környezetvédelmi miniszter aláhúzta az egyház szerepét a hatóságokkal és döntéshozókkal való párbeszédben. Az egyes munkacsoportokban azt vizsgálták, milyen gyakorlati lépésekkel lehet lassítani a klímaváltozást. Új kétoldalú kapcsolatok jöttek létre különböző szintű egyházi szervezetek között.
Martyn Goss anglikán küldött arról beszélt, mennyire bátorító és lendületet adó lehet a találkozás más országokból érkező, hasonló célokért küzdő, elkötelezett keresztényekkel. A 'gondolkodj globálisan, cselekedj lokálisan' mondás ilyen összejövetelek alkalmával valósággá válik – mondta.
A közgyűlés azt tervezi, hogy levelet és imádságot fogalmaz meg az európai egyházak számára. A levél mellékletében pedig javaslatokat sorolnak fel többek között arról, hogyan lehetne erősíteni a környezetvédelmi kérdések közös lobbiját és képviseletét európai szinten, az európai egyházakat képviselve. Az ECEN arra törekszik, hogy erősítse a munkakapcsolatot az Egyházak Ökumenikus Tanácsával, az Európai Püspöki Konferenciák Tanácsával és a Keresztény Diákok Világszövetségével. A közgyűlésen részt vettek az említett szervezetek képviselői is.
Az ECEN egyházi hálózat, amelynek célja a teremtésvédelemben való együttműködés elősegítése. Az ECEN által a keresztény teológia és a keresztény életvitel szempontjából vizsgálja az ember természethez és környezethez való viszonyát. A szervezet honlapja: www.ecen.org (Magyar Kurír)
További hasonló cikkeink:
Egyél kevesebb húst, hogy megmentsd a bolygót – mondja az ENSZ
Az ENSZ Környezetvédelmi Programja az állattartás és globális élelmiszerhiány közti kapcsolatról
A FAO szakértő tanácsadóként meghallgatja Dr. Robert Goodland-et