...Azt gondolhatnánk, hogy a túl sok esőnek Pakisztánban semmi köze a túl kevés esőhöz Oroszországban, de két szakértő - Brandon Miller, a CNN meteorológusa, és Dr. Jeff Masters, a Weather Underground meteorológusa – elemzése azt mutatja, hogy a kettő kapcsolatban áll egymással.
Az orosz hőhullám egy erős, magas légnyomású kupolával járt együtt, ami rátelepedett Kelet-Európára. Ez a kupola annyira kimozdíthatatlan, hogy akadályozza a futó áramlás mozgását, ami általában meghatározza, hogy a mérsékelt égövi viharok hol adják le csapadékukat. Egy hasonló „magas légköri gát” létezett Nyugat-Európa felett a rendkívüli módon halálos, 2003-as európai hőhullám idején.
Az Oroszország feletti zárlat arra kényszerítette a futó áramlást, hogy messze délre forduljon, és magával vigye azt a fantasztikus mennyiségű nedvességet, ami normális esetben Oroszország jelentős búzamezőit öntözte volna. Ehelyett ez az eső Pakisztán északi részén esett le, egyesülve azzal a már egyébként is bőséges csapadékkal, ami az évnek ebben a szakában az ázsiai monszunnal jár. A kettő kombinációja egyszerűen túl sok volt, így miközben az orosz gabona elszáradt és égett, Pakisztán gabonatermése víz alá került.
Visszatérve a kérdésre, amire mindenki akarja a választ: mit mondhatunk arról a kapcsolatról, ami e jelenségek, és a klímaváltozás között létezik? Szokás szerint nincs határozott válasz ezekre a specifikus jelenségekre, de a közvetlen megfigyelések azt mutatják, hogy a rendkívüli időjárási jelenségek az elmúlt fél évszázadban gyakoribbakká váltak, és a tanulmányozott rendkívüli esetekben azok voltak a mechanizmusok, amikre a globális felmelegedés miatt számítanál. A legalapvetőbb szinten több szárazságra és hőhullámra számíthatunk a melegebb, hosszabb ideig tartó magas nyomású rendszerek miatt, amik kiszárítják a földet, amint ennek Oroszországban tanúi voltunk.
Másik oldalról több árvízre lehet számítani, mert a melegebb levegő több vizet párologtat el a felszínről, és több nedvességet tárol. Amikor a körülmények megfelelőek, ez a nedvesség csapadékká válik, ami özönvizet okoz, mint ahogy Pakisztánban láthattuk. Ugyanez az alapvető jelenség állt a szokatlanul erős hóviharok mögött, amik ezen a télen az USA keleti partját találták telibe…
(Jay Gulledge, 2010. augusztus 17.; részlet a cikkből,
Jay Gulledge a Pew Globális Klímaváltozási Központ Tudás és Hatás Programjának fő kutatója és igazgatója.)