Az IPCC ’legrosszabb változat’ forgatókönyvei valósulnak meg
Koppenhága – Több száz vezető klímakutató a három napos koppenhágai konferenciát egy olyan figyelmeztetéssel zárta, hogy a globális felmelegedés a legrosszabb előrejelzéseknél jobban gyorsul, és azzal fenyeget, hogy visszafordíthatatlan változásokat idéz elő a bolygón.
A közel 2000 szakértő részvételével zajló konferencia célja az ENSZ Éghajlatváltozási Kormányközi Testületének (IPCC) 2007-es beszámolójában található adatok frissítése volt a decemberi, új globális klíma megállapodásra irányuló megbeszélések előtt.
„Az IPCC legrosszabb változat forgatókönyvei (vagy még rosszabbak) valósulnak meg,” írja a kutatók egy csoportjának zárónyilatkozata. „Jelentős a kockázata annak, hogy sok trend fel fog gyorsulni, ami megnöveli a hirtelen vagy irreverzibilis éghajlati változások kockázatát.” Az IPCC az évszázad végéig a tengerszint 20-60 centiméteres emelkedését jósolta, ami eláraszthat alacsonyan fekvő területeket, és milliókat kényszeríthet menekülésre. De a konferencián bemutatott friss eredmények azt sugallják, hogy a gleccserek és jégtáblák olvadása a tengerszinteket legalább fél méterrel, vagy akár egy méterrel is megemelheti.
„Igen sérülékeny”
A nyilatkozat szerint „Friss megfigyelések azt mutatják, hogy a társadalmak igen sérülékenyek még mérsékelt szintű klímaváltozás esetén is, és különösen kockázatnak vannak kitéve a szegény országok és közösségek.” Megjegyezte, hogy a döntéshozók már széles eszközskálával rendelkeznek a globális felmelegedés enyhítésére. „De ezeket erőteljesen és széles körben meg kell valósítani, hogy elérjük azt a társadalmi átalakulást, amire a gazdaságok szénmentesítéséhez szükség van.”
A kongresszus konklúzióit bemutatják a politikusoknak, amikor decemberben Koppenhágában összegyűlnek amiatt, hogy megvitassák az üvegházgáz kibocsátásokról szóló, 2012-ben lejáró Kiotói Egyezményt helyettesítő új globális megállapodást. „A tudományos bizonyítékokból tudjuk, hogy a klímaváltozás valóság, és a klímaváltozásnak pusztító hatásai lesznek a gazdaságra szerte a világon”, mondta Anders Fogh Rasmussen dán miniszterelnök, a tudományos konferencia egyik politikus résztvevője. „Ezért megállapodásra van szükségünk, és idén van szükségünk megállapodásra.”
A recesszió lehetőség?
Nicholas Stern brit közgazdász, a klímaváltozás költségét vizsgáló egyik fontos brit kormányjelentés szerzője korábban azt mondta a konferencián, hogy a globális recesszió lehetőséget jelent a jobb energiahatékonyságú gazdaság felépítésére. Elmondása szerint „Ebből kikerülve le kell fektetnünk az alacsony-szén növekedés alapjait, ami olyan lesz, mint a vasút, az elektromosság, az autók. A következő két, három évtizedben ez lesz a befektetések fő hajtóereje.” Szerinte a zöld befektetéseknek van értelme, mert az energiahatékony gazdaságok a jövőben jobban fenntarthatók lesznek. Mint mondja, „Ebből a válságból tudjuk, hogy ha halogatjuk a szembenézést a veszéllyel, az sokkal nagyobbat fog ütni rajtunk.”
(NBC News)