Óceánok, tengerek
A sarki jégtakaró és a gleccserek olvadása a tengerek vízszintjének emelkedésével jár.
A rendkívül meleg időjárás miatt tavaly rekordmennyiségű jég olvadt el Grönladon. Az így keletkezett víz elég lenne arra, hogy 1,25 méter magasan beborítsa Kaliforniát - írták egy új tanulmány szerzői az MTI beszámolója szerint: tavaly minden eddigi rekordot megdöntve, 586 milliárd tonnányi jég olvadt el Grönlandon a műholdas mérések alapján készült tanulmány szerint, amelyet csütörtökön publikáltak.
Megrázó erejű fényképpel szemléltette a felmelegedés hatásait egy norvég sarkkutató. Steffen Olsen kutyaszánjával éppen egy nagy gleccseren kelt volna át, hogy begyűjtsön pár meteorológiai mérőeszközt, amikor szembesülnie kellett vele, hogy a nagy melegben a jég felszíne megolvadt, így kutyáinak vízben kell gázolniuk.
A kelet-antarktiszi Totten-gleccser és a Moszkvai Állami Egyetemről elnevezett gleccsernél is jelentős tömegcsökkenést figyeltek meg az Irvine-i Kaliforniai Egyetem (UCI) kutatói. A két jégóriás összeomlása öt méternyi globális tengerszint-emelkedést eredményezne.
Az antarktiszi anyakőzet meglepően gyors emelkedése, amely a nagymértékű jégolvadás számlájára írható, lassíthatja a globális felmelegedés okozta tengerszint-emelkedést – állítják a kutatók.
Ha nem tesznek valamit azonnal, Jakartát tíz éven belül elnyelheti az óceán. Talán mondanom se kell, hogy annak azért lehetnek drámai következményei, ha hirtelen eltűnik a Föld színéről egy harmincmilliós város, pláne a világ negyedik legnépesebb országának gazdasági-politikai központja.
Az európai klímát meghatározó tengeráramlat utoljára több mint másfél évezreddel ezelőtt volt ilyen gyenge, és ha összeomlana, az nagyon kellemetlenül érintené Nyugat-Európát, ahol télen extrém hidegek köszöntenének be.
Már 1959-ben a globális felmelegedés veszélyeire figyelmeztette az amerikai kőolajipar vezetőit, kormányilletékeseket, közgazdászokat Teller Ede atomtudós az amerikai kőolajipar létrejöttének 100. évfordulója alkalmából rendezett szimpóziumon - írja újonnan nyilvánosságra került dokumentumok alapján a Guardian.
Nagyon figyeljenek, csak egyszer fogom elmondani! Ha a Természet egészségét nem őrzik, az emberek nem fognak életben maradni. Ez ilyen egyszerű. Én fütyülök arra, hogy emberekkel vagy nélkülük éljek, én vagyok az óceán. Egyszer elborítottam ezt az egész bolygót, és bármikor megtehetem újra. Csak ennyit akarok mondani.
A Természetnek nincs szüksége az emberekre.
Az embereknek van szükségük a Természetre.
Az ilyenkor szokásosnál 30-40 fokkal magasabb hőmérsékletet mérnek ezekben a napokban az Északi-sark környékén. Egy meteorológiai állomás, amely az Északi-sarktól mindössze 500 kilométerre fekvő bóján működik, nulla fokot mért szerda délelőtt közép-európai idő szerint.
A világ egyik legismertebb klímakutatója szerint a legtöbb tengerparti város már csak néhány évtizeden át marad lakható.