Víz- és élelemhiány
Az intenzív állattartás, a sivatagosodás, az erdőirtás, a csapadék egyenlőlen eloszlása, a gleccserek olvadása mind a klímaváltozással kapcsolatos jelenségek, amik rövid- vagy hosszútávon vízhiányt okozhatnak. A húsevő életmód, a vízhiány, talaj leromlás, bioüzemanyag előállítás viszont hozzájárulhatnak az élelmiszerhiányhoz. Jelenleg közel 1 milliárd ember éhezik a Földön! Miközben a fejlett országokban népbetegség az elhízás: 1,6 milliárd túlsúlyos és elhízott ember van!
Kiszáradt egy ausztrál iskolában a kút, ahonnan a vizet szerezték, miután az ivóvizet kitermelték a helyi telephellyel működő óriáscégek, például a Coca-Cola. A kormány most teherautókon kénytelen szállítani a vizet a diákoknak.
Drámai vízhiányt okoz Dél-Indiában, hogy késik a monszun. Az NDTV hírcsatornának nyilatkozó meteorológusok szerint országszerte 43 százalékkal kevesebb csapadék esett az átlagosnál. Míg június közepére a monszunesőzés általában eléri az ország kétharmadát, míg jelenleg a terület alig felét érte el. Az ország hatodik legnagyobb városában, Csennaiban két hete szárazak vezetékek. Miután az ötmilliós metropolisz ellátását biztosító négy tározó kiszáradt, tartálykocsikkal próbálják ellátni az ottélőket.
Olyan pusztító a hőség India középső részén, hogy százával kell evakuálni a falvakat a hőség és aszály sújtotta területekről. Hétfőn Delhiben, a fővárosban 48 fokot mértek, a radzsasztáni Churúban pedig 50,8-at. Aznap nem volt melegebb hely az egész világon.
20 éve nem tapasztalt aszály sújtja Magyarországot, hiányosan kelt ki az őszi búza, bajban a repce, a kukorica és a krumpli, borsót pedig az Alföldön csak öntözhető területekre tudnak vetni a gazdák. Hiába műtrágyáznak, a növények nem tudják megfelelően felvenni sem a tápanyagot a szárazság miatt.
A 2018/19-es tél összességében enyhébb volt a szokásosnál, az évszak középhőmérséklete országos átlagban 1,24 Celsius-fok volt, ami 1,3 fokkal haladja meg az 1981-2010-es sokéves átlagot - írta hétfőn az MTI-hez eljuttatott elemzésében az Országos Meteorológiai Szolgálat, amely azt is kiemelte: a melegedő tendencia a leghidegebb évszakban is megmutatkozik. A három hónap csapadékösszege 26 százalékkal maradt el az 1981-2010 közötti telek átlagától, miután már október-novemberben is szárazság volt.
Az elmúlt napok szokatlanul hideg időjárása miatt szétfagytak a vízcsövek Nagy-Britanniában. A probléma akkora, hogy például az Anglia középső részét kiszolgáló Severn Trent azt írta,
4000 százalékkal nőtt a csőrepedések száma.
(szerk.: nem csak az élelmiszer termelés, hanem a szállítás és készletek is érintettek lehetnek)
Üresen állnak az áruházak polcai az Egyesült Királyság élelmiszer-áruházaiban. Az apokaliptikus állapotokról készült képek azután lepték el a Twittert, hogy a cudar időjárásra készülve a vásárlók kifosztották az üzletek készleteit.
A földfelszín legalább egynegyede jelentősen szárazabb lesz, ha nem sikerül a globális felmelegedést 2 Celsius-fokon belül tartani – figyelmeztetett egy nemzetközi kutatócsoport.
Ha sikerül a globális felmelegedést 1,5 Celsius-fok alatt tartani, az érintett területek kétharmada elkerülheti ezt a szárazságot – írja az MTI Nature Climate Change szaklapban megjelent tanulmány nyomán.
Múlt héten tartották Stockholmban éves vízügyi konferenciájukat az ENSZ, az OECD, a Világbank és minden egyéb más globális szervezet szakértői az egyre fenyegetőbb globális vízválságról, illetve arról, hogy mit lehetne kezdeni vele. De mégis, mi ez a hiszti a víz körül?
GlobalisFelmelegedes.info szerk.:
Maguk a döntéshozók elismerik, és a cikkíró is leírja, hogy irtózatos mennyiségű víz megy az állati takarmány előállítására. Szomorú, hogy ennek ellenére a megoldási lehetőségek között nem foglalkoznak a húsfogyasztás csökkentésével.
Fotó: Jan Sochor/con
A közép-ázsiai hegyek gleccserei négyszer gyorsabban olvadnak a világátlagnál, és ez Üzbegisztántól Nyugat-Kínáig veszélyezteti a létfontosságú folyókat - írja az MTI. A potsdami GFZ kutatóintézet kutatása arra figyelmeztet, hogy a 2050-es évekre a megmaradt jég fele eltűnhet, a régiót vízhiány fenyegeti.
Az egymással szomszédos országok erre adott válaszai, megoldásai katonai konfliktusokhoz vezethetnek.