A húsipar, haszonállat tartás a klímaváltozás egyik legfőbb oka
Ebben a tanulmányban egy globális érzékenységi elemzés (GSA) eredményeit mutatjuk be, amely azt bizonyítja, hogy az állattenyésztés a klímaváltozás fő oka, és évente az üvegházhatású gázok kibocsátásának legalább 87%-áért felelős. A fosszilis tüzelőanyagok elégetése jelenleg az ember által okozott szén-dioxid (CO2) kibocsátás vezető forrása. A klímaváltozást azonban az ember által okozott üvegházhatású gázok és aeroszolok halmozott kibocsátása okozza, és nem csak egyedül a jelenlegi CO2-kibocsátás.
Az emberi táplálkozás számára adott mennyiségű fehérje bevitelére állati forrásból 5-ször, 10-szer, 25-ször több fehérjére van szükség. Azaz, csupán 20, 10, 4 % hatásfokú.
A húsevés rendkívüli módon megterheli a bolygót. A jelenlegi népesség és tendenciák mellet egyre inkább fenntarthatatlan.
Megrendítően direkt összefüggés van aközött, hogy mennyi csirkét termelnek a magyar gazdák és mennyi fát vágnak ki az Amazonas-mentén fekvő esőerdőkből - hívja fel a figyelmet az Átlátszó. A kulcs az a génmódosított szója, amiből évről-évre egyre többet fogyasztunk.
A világ egyik legrégebbi, és legelismertebb orvostudományi lapja, a “The Lancet” egy új cikkben felvetette a kérdést a húsfogyasztás fenntarthatóságáról és egészségre gyakorolt hatásáról.
A jelenlegi húsfogyasztás fenntarthatatlan
Az emberiség átlagos húsfogyasztása 122 gramm naponta. Ebben hagyományosan nincs benne a halfogyasztás, amely ezen felül kb. napi 55 grammot tesz ki. Az átlag ugyanakkor hatalmas különbségeket fed el az egyes régiók és a különböző vagyoni helyzetű emberek fogyasztási szokásai között.
Az USA-ban a napi átlag húsfogyasztás 276, Magyarországon 176, Kínában 137, de Indiában már csak 8, Szudánban pedig mindössze 0,05 gramm - tájékoztat a Qubit.
A nitrogén tipikus példája annak, hogy ami mértékkel hasznos, az nagy menyiségben igencsak károssá válik. A nitrogén kulcsfontosságú az élethez, a DNS, a fehérjék és a szövetek fontos alkotóeleme, ugyanakkor károsítja a vízi életet, tönkreteszi a fákat és az emberek egészségét, ha túl sok van belőle, rossz helyen, rossz időben és nem megfelelő formában jelenik meg.
A környezetvédő szervezetek nem akarják, hogy megnézd ezt a filmet!
A Cowspiracy: The Sustainability Secret úttörő környezetvédelmi nagydokumentumfilm. A mindenre elszánt filmes, Kip Andersen útját mutatja be, aki felfedezi a bolygó legpusztítóbb iparágát, és azt kutatja, hogy a világ legnagyobb környezetvédő szervezetei miért félnek beszélni róla.
A toplista szerint a húsevéssel szennyezzük leginkább bolygónkat, mert az állattenyésztésnek a legnagyobb a CO2-vonzata. Egy kiló bárányhús elfogyasztása egyenlő azzal a füstkibocsátással, mintha 152 kilométert tennék meg autóval.
Az élelmiszerek közül a bárány- és marhahúsnak, valamint a sajtoknak a legnagyobb a karbon-lábnyoma. A zöldség és a gabona még mindig a „legzöldebb” élelmiszer. Már csak ezért is érdemes csökkenteni a húsfogyasztásunkat.
Az elhízás járványszerű terjedése, valamint a klímaváltozás ellen a legjobb megoldás a húsevés mérséklése - állítják brit szakemberek.