A Nature újságban megjelent két tudományos cikk arra figyelmeztet, hogy a globális hőmérséklet emelkedése a világ egyes részein sokunk élete alatt túllépheti a „biztonságos” 2 Celsius fokot, ha az üvegházgáz kibocsátások tovább növekednek.
„A klímaváltozás bizonyos szintjei nagyon valószínűek sok most élő ember életén belül ... hacsak az üvegházgáz kibocsátások nem csökkennek jelentősen a következő évtizedekben”, állítja egy vasárnap megjelent tanulmány, melynek szerzői a Reading és Oxford angliai egyetemeknek, Anglia Hadley Meteorológiai Központjának, és Új-Zéland wellingtoni Victoria Egyetemének kutatói. A cikk szerint „Eurázsia, Észak-Afrika és Kanada nagy területei tapasztalhatnak olyan egyedi öt éves hőmérsékleti átlagokat, amelyek 2030-ra túllépik a 2 Celsius fokos küszöböt – egy nem túl távoli időskálán belül”.
Két évvel ezelőtt az iparosodott országok a 2 Celsius fokos melegedést megszabták maximum melegedési határnak, hogy elkerüljük a veszélyes klímaváltozást, köztük több árvizet, szárazságot és emelkedő tengereket, miközben vannak szakértők, akik szerint a 1,5 fokos határ biztonságosabb lenne. A kutatók széles körben egyetértenek, hogy az üvegházgázok kibocsátásának korlátozására tett eddigi globális ígéretek nem elég erősek a „veszélyes” klímaváltozás megakadályozására.
Az országok a következő hónapban, a dél-afrikai Durbanban fognak találkozni az ENSZ következő klímacsúcsán, ahol nem valószínű, hogy kötelező jellegű megállapodás születik a kibocsátások csökkentésére. Ehelyett lehet, hogy nem lesz globális megállapodás 2014-ig vagy 2015-ig.
A tanulmány azt találta, hogy a Föld szárazföldi felszínének nagy része nagyon valószínű, hogy 2060-ra olyan 5 éves átlag hőmérsékleteket fog tapasztalni, amelyek 2 fokkal túllépik az iparosodás előtti szinteket. Ha a kibocsátásokat jelentősen csökkentik, az a két fokos határ elérését akár több évtizeddel kitolhatja.
Azonban akkor is, ha a kibocsátások agresszív csökkentésével a globális hőmérséklet emelkedését két fok alatt tartják, egyes régiók még nem fogják elkerülni a melegedést, és a rendkívüli események, mint a hőhullámok valószínűsége még magas egy kis mértékben melegebb világban is.
Egy másik tanulmányban - többek közt a Zürichi Légkör- és Klímatudományi Intézet, a Potsdami Klímahatás Kutatóintézet, és az angliai Hadley Meteorológiai Központ kutatói által – azt írják, hogy komoly kihívás lenne a hőmérséklet emelkedését két fokra korlátozni.
Ahhoz, hogy több mint 66%-os valószínűséggel elérjük a hőmérséklet emelkedésének korlátozását, a globális kibocsátásoknak valószínű 2020 előtt el kell érni a csúcspontot, és 2020-ra 44 gigatonna szén-dioxid egyenértékre vissza kell esniük.
A tanulmány szerint „Szilárd elhatározás nélkül, hogy életbe léptessük azokat a mechanizmusokat, amelyek lehetővé teszik a korai globális kibocsátási csúcsokat és az azt követő meredek csökkenéseket, jelentős a kockázata, hogy az oly sok nemzet által elfogadott 2 fokos cél már kicsúszik a kezünkből.”
(Reuters, Nina Chestney, 2011. október 23.)