Az oroszok nincsenek hozzászokva a hőhullámokhoz… A rendkívüli hőség nem egy megszokott veszedelem Oroszországban, és amint a feljegyzések szerinti legrosszabb hőhullám egész falvakat elpusztító erdőtüzeket szít, az orosz hivatalnokok az ő szájukból megdöbbentő beismerést tesznek: a globális felmelegedés nagyon is valós.
Július 30-án, 1400 nemzetközi sporthivatalnok moszkvai megbeszélésén Dmitrij Medvegyev orosz elnök bejelentette, hogy az ország 14 régiójában „gyakorlatilag minden ég. Az időjárás abnormálisan forró.” Majd, ahogy a kamerák ráközelítettek a homlokán csillogó izzadságra, Medvegyev bejelentette, „Ami jelenleg történik a bolygó klímájával, annak ébresztő felhívásnak kell lennie mindegyikünk számára, ami az összes államfőt jelenti, az összes társadalmi szervezet vezetőjét, hogy energikusabb megközelítést alkalmazzunk a klíma globális változásaival szemben.”
Az ilyen kijelentések Medvegyev szájából megdöbbentő pálfordulást jeleznek. Még tavaly azt jelentette be, hogy Oroszország - Kína és az USA után a világ harmadik legnagyobb szennyezője - 2020-ra 30%-kal több bolygó-melegítő gázt fog a légkörbe eregetni. „Nem fogjuk félbevágni növekedési potenciálunkat”, mondta 2009 szokatlanul enyhe nyarán…
„Az orosz álláspont általában mindig az volt, hogy a klímaváltozás a Nyugat találmánya, amivel Oroszországot próbálják térdre kényszeríteni”, mondja Vlagyimir Csuprov, a Greenpeace energia osztályának igazgatója Moszkvában… De szerinte Medvegyev pénteki, az éghajlatra érzékeny megjegyzései végre a politikai változás kezdetét jelezhetik. „Nem dobálózol csak úgy ilyen kijelentésekkel, amikor az ország vezetője vagy. És amikor azt nézed, hogy mi történik ezzel a hőhullámmal, ez borzalmas. Egyértelműen elég ahhoz, hogy felrázza az embereket a globális felmelegedéssel kapcsolatos képzelődéseikből.”
A hőhullám először júniusban kezdte aggasztani a hatóságokat, amikor a helyi tisztviselők szokatlanul magas halálozási adatokat regisztráltak az orosz tengerpartokon. Ugyanakkor pusztító szárazság sorvasztja az orosz gabonatermést. Július 30-ig bezárólag körülbelül 10 millió hektárnyi termés veszett oda (kb. hazánk teljes területe) – és a veszteség egyre fokozódik. Aztán múlt héten a helyi hivatalnokok által napokon át figyelmen kívül hagyott tüzek kezdtek megfékezhetetlenné válni. Aug. 2-ára több mint 120 ezer hektár égett le, elpusztítva 1500 otthont, több mint egy tucatnyi régióban…
Medvegyev nem az egyetlen orosz, aki az éppen zajló hőhullámot összekapcsolja a klímaváltozással. Alekszej Ljakhov, a moszkvai meteorológiai központ vezetője a TIME-nak azt mondja, hogy ami Oroszországot érinti, az „egyértelműen egy globális jelenség része. El kell kezdenünk átfogó intézkedéseket hozni az alkalmazkodáshoz. Ez most nyilvánvaló.” A szén kibocsátások csökkentését, mint az alkalmazkodás egyik szükséges lépését említi…
Most, hogy Medvegyev is elismeri a klímaváltozás hatását, változhat Oroszország hivatalos politikája a kérdésben, mondja Csuprov…
(Simon Shuster, The Time, 2010. aug. 2., Moszkva)