Az ENSZ mexikói klímacsúcsán a kormányoknak sikerült néhány olyan kérdésben megegyezniük, amely ha apró lépésekkel is, de segíti a fejlődő országokat a káros gáz kibocsátások megfékezésében.
A jövőben a globális klíma alap teremti meg a feltételeket arra, hogy a szegényebb országok is hozzáférjenek a tiszta technológiákhoz, vagy épp hatásosabban tudják védeni trópusi erdeiket. A létrehozott alap abban is segítséget nyújt majd nekik, ha az országot az éghajlatváltozás miatti szélsőséges időjárás tépázza, kezdve a szörnyű viharoktól, egészen a tengerszint emelkedéséig – jelezte az IUCN.
„A cancúni tárgyalásoknak sikerült ismét a helyes irányba terelni az éghajlatváltozás elleni küzdelmet és remélhetően sokkal szélesebb körben fogadják majd el az országok a feladatokat, hogy sikeresen mérsékeljék a jövőben a káros gázok kibocsátását” – vélekedik Stewart Maginnis, az IUCN környezetért és fejlődésért felelős igazgatója. „A mexikói kormány erős vezetésével és irányításával, a kormányok biztosítottak minket arról, hogy az UNFCCC program jó és fel is épül. Ez az ENSZ program pedig közelebb visz minket a végső célhoz” – folytatta.
A mexikói klímakonferencián 194 ország vezetője elé került az erdők védelmére írt REDD program. Az IUCN aktivistái szerint ennek a vitája, az elfogadása és finanszírozása volt az egyik legfontosabb lépése Cancúnnak. Szerintük a mostani döntés kedvezően hat, ám a végső sikert csak egy méltányos, átfogó és mindenkire általános érvényű egyezmény jelentheti majd, hogy a klímavédelem sikeres legyen a jövőben. „Sikerült elmozdulnunk a Koppenhága utáni bénultságból” – mondja Claire Parker vezető klímaszakértő. „A fejlődő országok ugyanis végre látják azokat a pénzforrásokat, amelyekből meg tudják valósítani céljaikat és le tudják csökkenteni a káros gázkibocsátásokat országaikban.”
Egyszerre csökkenteni a káros gáz kibocsátásokat és fokozott védelem alá venni azokat a természeti erőforrásokat, amelyek emberek millióinak jelentik a megélhetést, az minden szempontból egy győzelmet jelent az emberek és a természet számára is – teszi hozzá Maginnis. Az IUNC azt is üdvözli, hogy a REDD dokumentumaiban külön kiemelik a nők helyzetét, hiszen a világ szegényeinek 70 százaléka nő és közülük 90 százaléknak a természet, kiváltképp a környező erdők adják a mindennapi élelmet. Ők egyértelműen függnek az erdők állapotától, hiszen a főzésnél fát tüzelnek, de az erdők gyümölcseit, zöldségeit és gyógynövényeit is mindennap fogyasztják.
(greenfo, 2010. 12. 12.)