Haines Junction, Yukon Terület – Füstfátyol száll az erdő fölé a St. Elias hegység árnyékában, ahol a vadon fenyői magasan és szürkén állnak, halálos szürkén, a Yukon nyarának legzöldebb szívében is. „Ameddig csak a szem ellát, mind fertőzött”, mondja Rob Legare erdész, amint kinéz az Alsek-folyó völgyének sűrű erdejére.
Bogarak és erdőtűz iker csapásként fogyasztják az északi erdőket, amire a tudósok azt mondják, az egyre melegedő században bepillantást ad a jövőbe. Ahogy a talaj szárazabbá válik, a fák gyengülnek, az enyhébb telek segítségével pedig a kártevők erőre kapnak. A pusztuló, égő erdők azután csak még jobban hozzájárulnak a melegedéshez. Itt, a sarkvidéki és sarkközeli területeken – Alaszkában, Szibériában, Európa legészakibb részén és Észak-Kanadában – változik a Föld klímája a leggyorsabban. Míg a múlt században az átlaghőmérséklet globálisan 0,74 Celsius fokot emelkedett, addig a messzi észak kétszer ekkora, vagy még nagyobb melegedést élt át. Oroszország fagyos keleti részén az átlaghőmérsékletek több mint 2 fokot emelkedtek, és tél közepén a higany még magasabbra szökell. „Az utóbbi 10 nyárból 8 rendkívüli erdőtűz időszak volt Szibériában”, mutat rá Amber J. Soja amerikai kutató telefonon, Közép-Szibériából.
„Ameddig csak a szem ellát, mind fertőzött”, mondja Rob Legare erdész
A tudósok szerint a sarkvidék melegedése a jégsapka zsugorodásán és a permafrost (örökké fagyott terület) olvadásán túl azzal fenyeget, hogy az óriási területeket borító sarki erdőket az életbevágóan fontos, CO2-kötő „csapdákból” inkább CO2 forrássá változtatja, ahogy az üvegházgáz megatonnái szállnak fel az elpusztult, égő és korhadó fákból.
Scott Green amerikai erdészeti ökológus „dominó hatástól” tart. A Northern British Columbia Egyetem kutatója azt mondja, „ezek a dolgok megtörténhetnek egyszerre. Ha a kéregbogarak megölik a fákat, rengeteg elpusztult, száraz fád lesz, amiből igazán, tényleg forró tűz kerekedik majd, és aztán a fák néha nem újulnak azon a helyen.”
Lehet, hogy már dőlnek a dominók Észak-Amerika nyugati részén. Coloradótól Washington államig a hegyi fenyőbogár példa nélkül álló, évek óta tartó járványa 2,6 millió hektárnyi erdőt pusztított el. A bogár északon még pusztítóbb csapást mért, British Columbiában, ahol a bogárfelhők 14 millió hektárt taroltak le – ez Írország területének kétszerese. Arra számítanak, hogy a kanadai tartomány egyes fenyőfajainak 80 százalékával végezni fog. Még északabbra, a Yukon vidéken, a fenyőbogár nem járvány – még. Itt egy másik bogárfaj az, ami átrágta magát 400000 hektárnyi erdőn, és még többön a szomszédos Alaszkában, egy 15 éve tartó, időtartamában és kiterjedésében példa nélkül álló járvány során. „Rajta van a klímaváltozás ujjlenyomata”, mondja Aynslie Ogden, a Yukon Forest Management Branch magas beosztású kutatója Whitehorse-ban, a terület fővárosában. „A fertőzés ereje, nagysága és súlyossága túl van a normálison.”…
Valaha a –40oC-os téli időszakok megölték a bogár lárváit, de azok a mély fagyok most ritkábban fordulnak elő. A melegebb nyarak pedig lehetővé teszik, hogy egyes bogarak szaporodási ciklusa egy év alatt végbemenjen kettő helyett, ami felgyorsítja a populáció növekedését. Az évek óta tartó nyári szárazság közben gyengítette a fenyők ragadós gyanta kiválasztó képességét, ami csapdába ejti és elűzi a bogarakat…
2007-es, mérvadó jelentésében az Éghajlatváltozási Kormányközi Testület (IPCC), az ENSZ által támogatott tudományos hálózat több tanulmányt említett a terjedő erdőtüzek, és a melegebb, szárazabb viszonyok közt létező kapcsolatról. Idén júniusban, az utolsó ilyen tanulmányban a Harvard kutatói azt írták, hogy 2050-re az USA nyugati részén a leégett terület 50%-kal növekedhet, még az IPCC melegedésre jósolt legjobb forgatókönyve esetén is.
Szibériában „a tüzek növekednek, és a tűz évszak korábban kezdődik”, számolt be Soja amerikai kutató a Szuhacsev Erdészeti Intézetből, Krasznojarszkból. Idén nyáron zajló kutatása során azt találta, hogy a melegebb, szárazabb éghajlat úgy tűnik elfojtja a leégett területek újranövekedését a szibériai erdőségek déli peremén, füves területté alakítva őket.
Kanadában a leégett terület kétszer akkora, mint a hetvenes években volt, a megnövekedett tűzoltó kapacitás ellenére, mondja Mike Flannigan, a Kanadai Erdészeti Szolgálat tűzzel foglalkozó kutatója. Három fő okot említett: a melegebb hőmérsékletek szárítják az erdőket, meghosszabbítják a tüzes időszakot, és több villámot generálnak, a legrosszabb erdőtüzek okozóját. Flannigan is aggódik, hogy a jövő tüzei, amint végigparázslanak a sarki régió nagy részének talaját alkotó, szénnel teli tőzegföldeken, a CO2, az egyik fő üvegházgáz sosem látott mennyiségeit ontják majd az ég felé, egy megállíthatatlan ciklust táplálva. Mint egy interjú során, Ontarióból mondta, „A lényeg az, hogy ha több tüzed van, akkor több lesz a kibocsátásod, ami elősegíti a további melegedést, ami hozzájárul a több tűzhöz. Amiatt aggódunk, hogy a dolgok gyorsabban megtörténhetnek, mint amire számítunk. Lehet, hogy még a legpesszimistább forgatókönyveink sem elég pesszimisták.”
… Legare erdész a Yukon területen tett útjai során azt látja, hogy más rovarok is felülkerekednek, szokatlan helyeken, és szokatlan módokon. Mint mondja, „Furcsa dolgok, sosem látott dolgok történnek”…. Green ökológus szerint „A Yukon fenyőinek talán nincs természetes védelmük. Különlegesen sebezhetők lehetnek a fenyőbogárral szemben. Azután az elpusztult fákkal borított nagy területeken adott a lehetőség a tüzekre. Mivel a tűk még rajtuk vannak, szó szerint felrobbannak a lángokban.” (Charles J. Hanley, AP, 2009. aug. 23.)
Az angol nyelvű eredeti cikk itt található: http://www.msnbc.msn.com/id/32491808/ns/us_news-environment/