A klímaváltozás által táplált súlyos esőzések, hatalmas havazások, óriási árvizek és gyilkos szárazságok a jelei az USA rendkívüli időjárási eseményei „új normális” állapotának – mondják tudósok és kormányzati tervezők.
„Ez egy új normális állapot, és tényleg azt gondolom, globális szokatlanság a legjobb mód annak a leírására, amit látunk”, mondja Katharine Hayhoe, a Texas Műszaki Egyetem klímakutatója a riportereknek. „Hozzászoktunk bizonyos körülményekhez, és sok minden zajlik ezekben a napokban, ami nem az, amihez hozzászoktunk, kívül esik a jelenlegi vonatkoztatási keretünkön”, mondta Hayhoe egy más szakértőkkel együtt tartott konferenciahívás során, a Union of Concerned Scientists szervezésében.
Mint mondja, az USA-ban a súlyos felhőszakadások megszaporodása egybeesett a tartós szárazsággal, néha ugyanazon a helyszínen, megjegyezve, hogy Texas nyugati része az utóbbi öt év során rekord hosszúságú száraz időszakot élt át, miközben kétszer is volt 100 évente egyszer előforduló esőzés.
Hayhoe, más tudósok, polgári tervezők, és a Swiss Re viszontbiztosítási óriáscég egyik igazgatója mind az ember-okozta klímaváltozást említették, mint olyan tényezőt, ami ezt az eltolódást hajtja a gyakoribb rendkívüli időjárás felé. Miközben senki sem hibáztatná a klímaváltozást bármely konkrét időjárási eseményért, Hayhoe azt mondja, a háttérben lévő klímaváltozásnak hatása volt minden felhőszakadásra, hőhullámra és hideghullámra.
„Azt látjuk, hogy az ’új normális’ folyamatosan fejlődik”, mondja Nikhil da Victoria Lobo a Swiss Re Global Partnerships csoportjától. „Globálisan több bizonytalanságot látunk ... egyértelműen sokkal több a vele járó kockázati kitettség.”
Chicago csatornahálózata
Mint mondja, a gyakoribb rendkívüli helyi időjárási eseményeken túl a demográfiai változások és az anyagszállítás módja sebezhetőbbé teszi őket. „Egy integráltabb gazdasági rendszerben egyetlen csapás egy elszigetelt területre valójában széleskörű és anyagi következményekkel járhat”, mondja da Victoria Lobo. Például, ha egy helyi vihar tönkreteszi a közlekedési és kommunikációs rendszereket, „valaki 1000 mérföldre onnan nem kapja meg az iPad-jét vagy az autóját.”
Aaron Durnbaugh – Chicago helyettes biztosa az erőforrásokért és vízminőségért – azt mondja, ijesztő feladat az alkalmazkodás a klímaváltozáshoz. Hétköznapi példaként említve Chicago 7000 kilométernyi szennyvízhálózatát, amit az elmúlt 150 évben építettek ki, és a kicserélése évtizedekbe fog telni, Durnbaugh azt mondja, igen fontos a jövő viharainak és árvizeinek pontos előrejelzése. Mint mondja, ebben az évszázadban óvatos becslés szerint Chicago városa számára a rendkívüli időjárási események költsége 690 millió és 2,5 milliárd dollár közti tartományban lesz, míg az ingatlantulajdonosok és helyi vállalkozások számára a várható költség ennél sokkal magasabb lesz.
Da Victoria Lobo azt mondja, globálisan a természeti csapásokból eredő éves átlagos gazdasági veszteség az 1980-as évek 25 milliárdjáról a XXI. század első évtizedére felszökött évi 130 milliárd dollárra.
(Deborah Zabarenko, Reuters )