A Nápolyi-öböl híres lélegzet elállító szépségéről és csillogóan tiszta vizéről. A turisták évszázadokon át özönlöttek a környékre, hogy megtapasztalják hírnevét. De a hullámok alatt a tudósok vészt jelző titkot fedeztek fel. Ischia szigetének környékén a tenger fenekéről felbugyogó gázáramlatokat találtak.
„A víz olyan, mint egy jacuzzi – olyan sok szén-dioxid pezseg fel a tengerfenékről”, mondja Dr Jason Hall-Spencer a Plymouth Egyetemről. „Minden nap több millió liternyi gáz bugyog fel.” A gázáramlatok Ischia vizeit savvá változtatták, ami igen nagy hatással van a tengeri élővilágra és a vízi növényekre. A tengerkutatók most attól tartanak, hogy a világ tengerei ezt utánozhatják.
„Az óceánok minden nap több mint 25 millió tonna szén-dioxidot nyelnek el a légkörből”, mondja Hall-Spencer. „Ha az óceánok nem lennének, a légkörben az üvegházgázok szintjei a mainál sokkal magasabbak lennének, és a klímaváltozás hatása sokkal rosszabb lenne. Azonban ennek van egy hátránya: ezt az óceán savasodásának nevezik.”
A tudósok kiszámolták, hogy a tengerek annyi szén-dioxidot nyelnek el, hogy most 30%-kal savasabbak, mint az Ipari Forradalom kezdetén. A változás háromszor nagyobb, és százszor gyorsabban történik, mint az utóbbi 20 millió évben bármikor korábban …
A tudósok azt találták, hogy Ischia erősen savas vizében:
- A növények és halak biodiverzitása 30%-kal csökkent.
- A korallzátonyok megkötéséhez életfontosságú algák megsemmisültek.
- Jól boldogulnak a betolakodó „idegen” fajok, mint a tengeri füvek.
- A korallok és tengeri sünök elpusztultak, míg a kagylók nem tudnak héjat növeszteni…