A pakisztáni katasztrofális árvizekért és oroszországi rekord hőhullámért felelőssé tett, megrekedt időjárási mintázat máshol katasztrófákat háríthatott el, leállítva az észak-atlanti hurrikán évszakot.
Az előrejelzések azt jósolták, hogy a tenger meleg felszíni hőmérséklete, és a La Nina néven ismert időjárási mintázat kezdete az idén mozgalmas atlanti hurrikán évszakkal fog járni. Júniusban Phil Klotzbach és William Gray a Colorado Állami Egyetemről 18 trópusi vihart jósolt, amelyek közül 10 fogja elérni a hurrikán erősségét, öt pedig nagy, halálos hurrikánná válik. Az USA Országos Óceáni és Légköri Hivatala (NOAA) hasonló számokat jósolt.
Az idei hurrikán évszak mégis nagyon lassan indult, augusztus 20-ig csak három viharral, és közülük csak egy, Alex érte el a hurrikán erősséget, csak rövid időre. Ez semmiségnek tűnik a 2008-as, utolsó mozgalmas viharos évszakkal összehasonlítva, amikor augusztus 20-ig hat alakult ki az év 16 nevesített viharjából, köztük a Bertha nevű nagy hurrikán. 2005-ben a rekord 28 viharból 9 alakult ki augusztus 20 előtt, köztük két nagy hurrikán, Dennis és Emily – az első 5. kategóriájú hurrikán, amit valaha is regisztráltak júliusban.
Idén a La Nina időben megérkezett, a felszíni tenger hőmérsékletek pedig júliusban és augusztusban rekord magasságot értek el az Atlanti-óceánnak azon a fő területén, ahol a viharok kialakulnak, mondja Klotzbach.
Mégis kevés történt ott, és a Csendes-óceán is sejtelmesen csendes volt, a keleti felén 1966 óta először nem volt ciklon júliusban. Klotzbach a nyugodt körülményeket az óceánok felett elhelyezkedő száraz levegőnek tulajdonítja, ami elvonja a trópusi viharoktól azt a nedvességet, ami a növekedésüket hajtja.
Leállt szél
A száraz levegő abból a blokkoló mintázatból származik, ami leállította a futó áramlást Oroszország és Pakisztán felett, mondja Judith Curry a Georgia Műszaki Egyetemről Atlantából. A levegő felemelkedett Európa és Ázsia felett, aztán leszállt az óceánok felett, a hurrikánokat hajtó légköri nedvesség nélkül.
„Amikor a hőhullám összeomlott Oroszországban, az volt az a pillanat, amikor kezdtek hurrikánok kialakulni”, mondja James Done, a Boulder, Colorado-i Oszágos Légkörkutatási Központból. Augusztus 21 és szeptember 1 között 4 trópusi vihar alakult ki az Atlanti-óceán trópusi területén. Az első kettő, Danielle és Earl, nagy erejű fő hurrikánokká váltak, amelyek közül az Earl az USA keleti partját érinti.
(New Scientist, Jeff Hecht, 2010. szeptember 3.)