Egy új NASA műholdas adat szerint 2003 óta több mint 2 billió tonna szárazföldi jég olvadt el Grönlandon, az Antarktiszon és Alaszkában, a legújabb jelét adva annak, amit a kutatók globális felmelegedésnek mondanak.
A NASA GRACE műholdjának jégsúly mérési adatai alapján az utóbbi öt évben a szárazföldi jégveszteség több mint fele Grönlandon történt, mondta Scott Luthcke, a NASA geofizikusa. Elmondása szerint a Grönlandon az utóbbi öt évben elolvadt víz mennyisége nagyjából 11 Chesapeake-öblöt töltene meg, és a grönlandi olvadás gyorsulni látszik.
A NASA-tudósok megfigyeléseiket San Franciscoban, az Amerikai Geofizikai Szövetség (AGU) konferenciáján tervezik bemutatni. Luthcke szerint a 2008 nyári grönlandi adatok még nem teljesek, de az idei jégveszteség, bár jelentékeny, nem lesz olyan súlyos, mint 2007-ben.
A hírek jobbak Alaszka tekintetében. A 2005-ös óriási zuhanás után a szárazföldi jég enyhén növekedett 2008-ban, a nagy téli havazás miatt. 2003 óta, amikor a NASA műholdas mérések elkezdődtek, Alaszka 400 milliárd tonna szárazföldi jeget veszített. A klímaváltozás értékelésekor a tudósok általában néhány évet néznek, hogy az átfogó irányzatot megállapítsák.
A tengeri jég olvadásával ellentétben a földi jég olvadása nagyon kis mértékben emeli a tenger szintjét. A 90-es években Grönland nem járult hozzá a világtengerek szintjének emelkedéséhez; most a sziget évente kb. fél millimétert ad hozzá a tengerszintek emelkedéséhez, mondta Jay Zwally NASA jégkutató telefonon a konferenciáról.
Grönland, Alaszka, és Antarktisz jégolvadása az utóbbi 5 évben az óceánok szintjét kb. 5 milliméterrel emelte meg, mondta Luthcke. A tengerszint a melegedésből adódó kiterjedés miatt is emelkedik.
A geofizikai megbeszélésen ezen a héten bemutatásra kerülő egyéb kutatások a globális felmelegedésből adódó további olvadási aggályokra mutatnak rá, különösen a tengeri jég vonatkozásában. „Nem javul; folyamatosan erős jelét mutatja a melegedésnek és a felerősödésnek,” mondta Zwally. „Nincs visszafordulás.”
A tengerjeget tanulmányozó kutatók arról fognak beszámolni, hogy egyes részeken Alaszka északi sarkköri területei tavaly ősszel 5-6 Celsius fokkal voltak melegebbek. Ez erős korai jelzése annak, amit a kutatók sarki erősítő hatásnak hívnak: amikor a sarkkör a jósoltnál gyorsabban melegszik, és a melegedés ott gyorsabb ütemben fokozódik, mint másutt a bolygón.
Ahogy a tengerjég olvad, a sarkvidéki víz nyáron több hőt nyel el, mivel elveszítette a hatalmas fehér jégmezők tükröző erejét. Ez az elnyelt hő ősszel jut be a légkörbe. Ez az utóbbi néhány évben a 80-as évekhez képest 4-6 Celsius fokkal magasabb őszi hőmérsékletekhez vezetett, mondta Julienne Stroeve, a Boulder, Colorado székhelyű Országos Hó- és Jég Adatközpont kutatója. Mint mondta ez a globális felmelegedésnek egy erős és korai hatása.
„A változás üteme kezdi felülmúlni a képességünket, hogy lépést tartsunk vele, annak megértése tekintetében,” mondta Mark Serreze, az Országos Hó- és Jég Adatközpont magas beosztású kutatója, a sarki erősítő hatás tanulmányának társszerzője.
A konferencián megjelenő két további tanulmány azt vizsgálja, hogyan jár a sarkvidéki olvadás metán felszabadulással – ami a második legerősebb üvegházgáz. Az egyik vizsgálat azt mutatja, hogy a tengerjég eltűnése felmelegíti a vizet, ami Alaszka közeli szárazföldjén felmelegíti a permafrostot, és így metánt termel, mondja Stroeve.
Egy másik tanulmány azt sugallja, hogy még nagyobb mennyiségű fagyott metán tárolódik tavak fenekén, és Szibéria környékén az óceán alján, és ezek egyes helyeken ijesztő mennyiségben kezdenek a felszínre bugyogni, mondta Igor Semiletov, az Alaszkai Egyetem kutatója. A nyár végén Semiletov a Kelet-Szibériai-tenger és a Laptyev-tenger egyes részeiből felbugyogó metánt talált, a 90-es évek közepéhez képest tízszer akkora mértékben.
Ha kiszabadul, a metán mennyisége a régióban drámai mértékben fokozhatja a globális felmelegedést. Mint Semiletov mondja, „ennek aggasztani kellene az embereket”.
(2008. december 16.)
news.yahoo.com
Légy Vega, Légy Zöld, Mentsd Meg a Bolygót!