Az Oxfam felhívást tett közzé a világ élelmiszer rendszerének alapvető átalakítására, figyelmeztetve, hogy néhány évtizeden belül további embermilliókat fog markában tartani az éhség a népesség növekedése és az éghajlat által sújtott termések miatt. Az angliai központú segélycsoport előrejelzése szerint „egy tönkrement élelmiszer rendszer” azt jelenti, hogy alaptermények ára fog több mint duplájára emelkedni 2030-ra, szétlapítva a világon a legszegényebbeket, akik jövedelmük akár 80%-át is élelmiszerre költik.
Az Oxfam beszámolója szerint „Az élelmiszer rendszer megroggyan az óriási nyomás alatt: klímaváltozás, ökológiai leromlás, növekedő népesség, emelkedő energiaárak, növekvő hús és tejtermékek iránti igény, és föld után versengő bioüzemanyagok, ipar, és urbanizáció”. Hozzáteszi: „A nemzetközi közösség álmodva besétál az emberi fejlődés példa nélkül álló és elkerülhető visszafordulásába.”
Megjegyezve, hogy ma megközelítőleg 900 millió ember éhezik, az Oxfam azt mondja, hogy a nyomor mértéke még tovább emelkedhet, amikor néhány évtizeden belül lesújt egy ’tökéletes vihar’. 2050-re a világ népessége várhatóan egyharmaddal fog növekedni, a mai 6,9 milliárdról 9,1 milliárdra. Az élelmiszer iránti igény még jobban fog emelkedni, 70%-kal, ahogy a jobb módú gazdaságok több kalóriát igényelnek. Ekkorra azonban a klímaváltozás elkezd „harapni”, szárazság, árvíz és viharok hatnak a termés eredményekre, amelyek a 1960-as évek „zöld forradalma” után már az 1990-es évek elején kezdtek kilapulni.
Előrejelzésük szerint az olyan alaptermények ára, mint a kukorica, ami már rekordokat döntött, több mint duplájára fog emelkedni a következő 20 évben. Jeremy Hobbs, az Oxfam vezetője azt mondja, „A válságnak ebben az új korszakában, ahogy az éghajlati hatások egyre súlyosabbá válnak, a termékeny föld és édesvíz erőforrások pedig egyre jobban ritkulnak, a világ élelmezése még nehezebbé válik”.
A „Jobb jövőt nevelve” című beszámoló az Oxfam 45 országra kiterjedő, reformokért indított kampányát kíséri, melynek támogatói Brazília korábbi elnöke, Lula Luiz Inacio Lula da Silva, a Nobel-díjas dél-afrikai Desmond Tutu, és Scarlett Johansson színésznő.
Az Oxfam által javasolt megoldások a pazarlás megszüntetésére összpontosítanak, különösen a víz esetében, és bátorítják a fenntartható élelmiszertermelést. Jól helyben hagyják a nyugati életmódot, amit a marhahús és tejtermékek túlfogyasztása és dominanciája jellemez – ezek kilónként sokkal több természeti erőforrást használnak fel, mint a gabonák. „Az iparosodott országok több mint felében a népesség több mint fele túlsúlyos, a fogyasztók által elpocsékolt élelmiszer mennyisége pedig óriási – igen valószínű, hogy 25% is lehet”, mondja az Oxfam.
A beszámoló felszólít a bezárt piacok megnyitására, és az alapanyag és vetőmag kereskedelem feletti, néhány nagy cég által gyakorolt dominancia megszüntetésére. A kis farmok – amelyeket hagyományosan semmibe vettek, mint a hatékony élelmiszertermelés gátjait – a befektetés, infrastruktúra és piachoz jutás segítségével valójában hajthatják a hozamok újjászületését. A riport szerint ugyanilyen fontos új globális irányítás felállítása az élelmiszerválságok kezelésére, köztük egy többoldalú élelmiszerbank létrehozása....
(Richard Ingham, 2011. május 31.)