Történelmi árvizek, hatalmas erdőtüzek, szárazságok, és 60 éve a legtöbb áldozatot szedő tornádó évszak pusztítja az Egyesült Államokat, miközben a tudósok arra figyelmeztetnek, hogy a klímaváltozás még több rendkívüli időjárással fog járni.
Megdöbbentő a csupán az utóbbi pár hónap során emberéletben és anyagiakban keletkezett kár: emberek százai haltak meg, otthonok ezrei és hektárok milliói vesztek oda, több mint 20 milliárd dollárra becsült költséggel. És a hurrikán évszak java még el sem kezdődött az Egyesült Államokban. „Ez a tavasz volt az egyik legrendkívülibb, amit az elmúlt évszázadban láttunk, amióta jó feljegyzésekkel rendelkezünk”, mondja Deke Arndt, az Országos Óceán és Légköri Hivatal (NOAA) éghajlatfigyelő osztályának vezetője.
Miközben nem lehet egy konkrét időjárási eseményt vagy mintázatot a klímaváltozáshoz kötni, Arndt szerint ennek a tavasznak a rendkívüli időjárása összhangban van azzal, amit a jövőre jósoltak. Mint az AFP-nek mondja, „Általában, de nem mindenhol, várható, hogy a nedvesebb helyek nedvesebbé válnak, a szárazabb helyeken pedig valószínűbb a több hosszan tartó száraz periódus.
Azt látjuk, hogy növekszik az egyszerre lehulló eső és hó mennyisége, ami azzal jár, hogy adott pillanatban sokkal több vízzel van dolgod, ezért látsz olyanokat, mint az árvizek.” Az USA középső részén 2,7 millió hektár került víz alá, miután a rekord tavaszi csapadék túlterhelte a vastag téli hótakaró olvadásától már megduzzadt folyókat. Gátak omlottak össze a nyomás alatt, miközben a hatalmas Mississippi folyó közel öt kilométer szélesre duzzadt. Másokat szándékosan szakítottak át, hogy csökkentsék a nyomást, és védjék a lejjebb fekvő városokat. A legutóbbi árvíz a Missouri folyó mentén tömeges kitelepítést okozott, és elárasztással fenyegetett két atomerőművet Nebraskában.
Eközben az USA déli része az 1930-as években átélt „dust bowl” óta az egyik legrendkívülibb szárazsággal küzd, és a száraz körülmények hatalmas és megfékezhetetlen erdőtüzekhez vezettek. A National Interagency Fire Center szerint az év eddig eltelt időszakában 1,9 millió hektár égett le 32000 független tűzesemény során, ami több mint kétszerese az elmúlt évtized évenkénti átlagának. Texas, Arizona és New Mexico veszítette el a legtöbb földterületet, és egy tűz még az USA csúcs nukleáris kutatólaboratóriumának területére is átterjedt...
Míg a legtöbb ember sértetlenül el tudott menekülni a lassan mozgó árvizek és erdőtüzek elől, a tavasz erőszakos viharai apokaliptikus pusztulással jártak.... Az Országos Időjárási Szolgálat szerint a tornádók eddig 542 embert öltek meg ebben az évben, ezáltal 1936 óta az idén szedték a legtöbb áldozatot...
A szárazságok, hőhullámok, viharok és árvizek erőssége a jövőben várhatóan drámaian fokozódni fog, ha az üvegházgáz kibocsátások nem stabilizálódnak hamarosan, mondja Michael Mann, a Penn State Egyetem kutatója. „Még egy pár fokos emelkedéstől is a száz évente előforduló eseményből három évente előforduló lehet”, mondja Mann, az egyetem földi rendszerek tudományos központjának vezetője. „A haranggörbe szélei miatt van. Amikor elmozdítod a haranggörbét, az a terület drámaian megváltozik.”
További rendkívüli időjárás várható a következő hónapokban, mondja Jon Gottschalck, aki a NOAA éghajlat előrejelzési központjánál az előrejelzési műveletek vezetője. „A dél nagy részén további, az átlagosnál melegebb körülményekre számítunk. A szárazság talán sok területen folytatódni fog. A Sziklás-hegység északi részén is az átlagosnál nedvesebb körülmények folytatódására számítunk a következő egy-két idényben... és aktív hurrikán évszakra.” (Mira Oberman, AFP)
Eredeti angol cikk: http://www.physorg.com/news/2011-06-experts-epic-weather-ravaging-worsen.html
További hasonló cikkeink:
Az USA rendkívüli időjárása az „új normális” éghajlatot mutatja
Klímaváltozás: leckék 2010 rendkívüli időjárásából